Організація харчування в багатоденних туристсько-спортивних походах

Організація харчування злежить від категорійності походу і району подорожі, від пори року і виду туризму. Правильно організація харчування в поході – найважливіша умова його проведення.

Енергетичні ресурси харчування визначаються його калорійністю. До складу їжі повинні входити всі необхідні речовини – вуглеводи, жири, білки, вітаміни, мінеральні солі та ін. Добовий раціон туриста має складати близько 4000 калорій при співвідношенні білків, жирів та вуглеводів 1: 1: 4. Слід пам’ятати, що харчування в сухом’ятку призводить до порушення травлення, знижує працездатність.

В поході обов’язкове триразове харчування, вечеря та сніданок готується гарячим, обід – гарячим по можливості. Сніданок та обід слід готувати калорійним, але не важким, вечеря готується з таким розрахунком, щоб до того, як лягти спати, туристи не виголодалися.

Забезпечення продуктами необхідно розраховувати, виходячи із середньої норми продуктів на людину в день. При цьому слід враховувати можливості поповнення їх запасів у поході, але якщо похід дальній в малозаселений район – краще на це не розраховувати. Так, набір продуктів для походу в малонаселеному районі буде іншим, ніж під час подорожі на території з високою густотою населення.

Зазвичай, для 6-7 денного походу туристи використовують для харчування такі продукти:

1. Сухарі (хліб) 1 буханка

2. Сухарі (батон) 1 батон

3. Печиво 0, 5 кг.

4. М’ясо тушковане 0, 5 кг.

5. Ковбаса копчена 0, 5 кг.

6. Сало 0, 5 кг.

7. Сир 200 гр.

8. Цукор (рафінад) 0, 5 кг.

9. Крупи (гречка, рис, манка) 0, 5 кг.

10. Макаронні вироби 200 гр.

11. Молоко (згущене або сухе) 1 банка

12. Мед або варення 0, 5 кг.

13. Сіль

14. Чай, кава, какао

15. Цибуля, часник, спеції. 2, 2 шт.

16. Овочі (сухі) 200 гр.

17. Цукерки (карамель) 200 гр.

18. Фрукти (сухі) 200 гр.

19. Шоколад 200 гр.

В середньому на похід І к.с., без розрахунку на придбання продуктів на маршруті, кожен учасник бере з дому не більше 7 кг. продуктів харчування (продуктів тільки на ходові дні, в дорогу закуповуються продукти окремо).

Слід не тільки ретельно перевіряти продукти на якість під час закупівлі, але і правильно зберігати під час походу в легкій, гігієнічно чистій та зручній упаковці.

Перше правило туриста при зберіганні продуктів – ніякого скла, бо це небезпечно і важко. Гарно зарекомендували здавна себе ситцеві торбочки (мішечки), в них упаковуються сухарі, крупа, сухі овочі та фрукти, цибуля, часник, цукерки, але якщо турист не прослідкує , вони можуть підмокнути та зіпсуватися. Гарною упаковкою можуть служити пусті пластикові 0,5-літрові пляшки з під напоїв. Туди пакують крупу, цукор, варіння, мед, сіль, сухе молоко. Також гарною та дуже зручною упаковкою є харчовий поліетилен, в який упаковують хлібобулочні вироби в магазинах, при цьому можна добитися майже вакуумної упаковки продуктів. В таку упаковку пакуємо печиво, сир, ковбасу, сало, але в ній є один недолік – при частковому використанні продукту упаковка порушується і потрібно пакувати знов.

М’ясні продукти використовуються у їжу тільки у вигляді консервів з жерстяних банок виробництва консервних заводів.

У походах часто буває можливість зібрати ягоди, фрукти, лісові горіхи, гриби. Проте не слід забувати важливе правило: споживати можна тільки добре відомі ягоди і гриби. Тут порада єдина і проста: якщо не знаєте точно, що то за ягода чи гриб – не рвіть. В походах з дітьми використовувати в їжу будь-які гриби, навіть гарно відомі, забороняється.

Щоб уникнути шлункових захворювань. Не слід пити сиру воду із стоячих джерел, по можливості пити тільки кип’ячену воду. Якщо такої можливості немає для знезараження води додають 2-3 кристалики марганцевокислого калію на склянку води або кілька крапель настойки трипроцентного йоду.

Самопочуття і настрій туристів залежать від дотримання питного режиму. Щоб зменшити потіння й утримати вологу в організмі, туристам рекомендується пити досхочу на великих привалах, а дорозі, незважаючи на велике бажання пити, обмежуватися тільки полосканням рота і горла. Щоб позбутися відчуття сухості в роті під час руху або на коротких привалах, потрібно посмоктати кислу, або м’ятну цукерку, чи таблетку аскорбінової кислоти з глюкозою. Вони втамовують спрагу, поліпшують самопочуття і підвищують працездатність.

Не можна втамовувати спрагу снігом. Це загрожує простудним захворюванням і призводить до втрати організмом солей.

Готувати їжу рекомендується в казанах з харчового алюмінію з дужками та кришками, які можна використовувати як сковорідки. Зазвичай, вони продаються у комплекті по два казана (8 та 6 літрів), які вставляються один в один, в середину кладеться і черпак. Для групи в 12 - 14 осіб це цілком достатньо для приготування двох страв одночасно на кострі. Транспортуються казани в спеціальному чохлі в середині рюкзака одного з учасників походу. Доцільно приготувати вдома для більш швидкої організації приготування їжі тросики та крючки для казанів.

Слід зауважити, що приготування їжі на кострі дуже відповідальна та небезпечна справа. Щоб уникнути нещасних випадків під час приготування їжі, слід ретельно дотримуватись техніки безпеки біля вогнища, гарячі казани не можна знімати з вогню або ставити на землю так, що кип’яток може вилитися на людину. В групах з дітьми біля вогнища поряд з черговими повинен бути обов’язково педагог та приготування їжі проводити тільки у світлу годину доби.