Тема 5. Здійснення цивільних прав та виконання обов`язків. Захист цивільних прав та інтересів

Завдання №23

Завдання №22

Завдання №21

Завдання №20

Потерпіла від пограбування Петренко звернулась з позовом до суду про повернення вкрадених речей від злочинців Іваненко та Симоненко. Грабіжники, які перебували під вартою, вказали, що вкрадені речі у них були вилучені працівниками ОВС під час затримання. Де ці речі знаходяться на момент висуненння вимоги, вони не знають, через що шкоду відшкодовувати не будуть.

Проаналізуйте умови завдання, встановіть підставу виникнення цивільних правовідносин.

Сергієнко звернувся до органу захисту прав споживачів за консультацією. Він вказав, що в супермаркеті зняв з полиці коштовну вазу та коли її розглядав, працівник магазину з верхньої полиці скинув своєму напарнику велику коробку. Через це Сергієнко перелякався і впустив вазу, яка розбилась об підлогу. Магазин запропонував йому відшкодувати вартість вази за оптовою ціною.

Зробіть мотивований висновок у справі.

Пасажир Миколайчук пред’явив позов до ДП «Укрзалізниця» про відшкодування майнової та моральної шкоди. В суді було встановлено, що Миколайчук придбав квиток на потяг «Київ–Москва» і вчасно виїхав з Києва, але під час проходження митного контролю прикордонники зняли його з потягу, оскільки в його паспорті було виявлено ознаки незаконної заміни фотокартки.

Як слід вирішити справу?

Дахова звернулася до Шилова з вимогою про відшкодування заподіяного збитку та моральної шкоди. Як виявилось, той позрізав усі гілки з плодових дерев, що нависали над його присадибною ділянкою. В результаті цього зменшився урожай і дерева почали хворіти. Вони також втратили естетичний вигляд, і Дахова переживала з цього приводу.

Шилов пояснив, що Дахова надто близько (за 2 метри) від межі присадибної ділянки висадила плодові та декоративні дерева. При посадці Шилов попереджав, що коли дерева підростуть, то будуть спричиняти «проблеми». Але на його вимогу вчасно дерева не були пересаджені. Коли вони підросли, то стали затіняти присадибну ділянку Шилова, внаслідок чого він не міг її сповна використовувати її для своїх потреб – вирощування овочів.

Після звернення до правління садового товариства Дахова пообіцяла владнати справу, але примирення між сусідами з приводу використання земельних ділянок не сталося.

Які відносини виникли між Даховою та Шиловим? Чи підлягає задоволенню вимога Дахової про відшкодування заподіяного збитку?

Питання для самоконтролю та теми рефератів:

1. Здійснення цивільних прав та виконання обов’язків.

2. Межі здійснення цивільних прав.

3. Умови виконання цивільних обов’язків.

4. Поняття права на захист цивільних прав та інтересів.

5. Форми захисту цивільних прав та інтересів. Способи захисту цивільних прав та інтересів.