Приймачі стічних вод

5.2.3.1.Ванни. В даний час промисловість випускає ванни декількох типових розмірів по ГОСТ 1154-80. Виготовляють ванни круглобортні і прямобортні шириною 700 і 750 мм, завдовжки 1500 і 1700 мм, завглибшки 445 і 460 мм. Висота розташування борту ванни над підлогою 0,6-0,65 м.

Розроблені види сталевих і чавунних емальованих прямобортних ванн: полегшена ВН-40, сидяча ВН-27 з виступом для сидіння заввишки 250 мм, напівванна(на (глибокий піддон) ВН-28 з бортом для сидіння, розташованому в кутку і напівванна універсальна ВН-25 з приступцями. Є багато конструкцій фірмових ванн, виготовлених зарубіжними, а також спільними підприємствами.

Приймачі стічних вод - №1 - открытая онлайн библиотека Приймачі стічних вод - №2 - открытая онлайн библиотека

Мал. 5.1. Схеми чавунних ванн.

а - полегшена; б - сидяча; в - напівванна; г - універсальна напівванна (полі- бан); 1 - перелив; 2 - напільний сифон.

Всі ванни виготовляють з емалюванням внутрішніх поверхонь білою емаллю. Зовнішні поверхні ванн покривають масляною фарбою. Ванни обладнають випуском, переливом і напільним сифоном. Холодна і гаряча вода подається у ванни через комбіновану арматуру змішувача із стаціонарною душовою сіткою або з душовою сіткою на гнучкому шлангу.

5.2.3.2.Умивальники. Для виготовлення умивальників використовують фарфор, напівфарфор або фаянс. За розмірами умивальники бувають першої величини - завдовжки 400-500 мм, другої величини - завдовжки 550 мм, третьої величини - довжиною600 мм, четвертої величини - завдовжки 650 мм і п'ятої величини - завдовжки 700 мм. Ширина умивальників складає від 300 до 600 мм, глибина - від 135 до 150 мм. Умивальники випускають різної форми (прямокутні, увігнуті, кутові, круглі і палукруглі) із спинкою і без спинки. Кожен умивальник обладнується випуском діаметром 40 мм для з'єднання з сифоном. У випуску є грати. Всі умивальники виготовляють без переливу. Умивальники встановлюють на чавунних відкритих і прихованих кронштейнах великої і малої моделі або приклеюють безпосередньо до стіни епоксидним клеєм. Кронштейни кріплять до стіни так, щоб борт умивальника розташовувався на висоті 0,8 м від підлоги; у школах висота розташування борту умивальника над підлогою повинна складати 0,7 м, в дитячих садах і яслах - 0,6-0,5 м. У гуртожитках і побутових приміщеннях підприємств встановлюють групові умивальники - прямокутні і круглі. Круглі умивальники на п'ять-вісім місць мають в центрі загальне підведення труб для холодної і гарячої води. У адміністративних будівлях застосовують групові умивальники з одним загальним сифоном. Установка деяких типів умивальників показана на мал. 5.2.

5.2.3.3.Душові пристрої.У суспільних будівлях комунальних підприємствах широко застосовують душові кабіни мають ширину і довжину 0,9-1 м, висоту перегородок 2 м. У підлозі душових кабін встановлюється трап для спуску води в каналізаційну мережу. Матеріал стін і підлоги душових кабін не повинен вбирати вологу. Кабіни обладнають душовою сіткою із змішувачем холодної і гарячої води. Душову сітку встановлюють на висоті 2-2,2 м від підлоги. При пристрої групових душових кабін стік води передбачається до трапа, обслуговуючого дві або чотири кабіни, або до подовжнього лотка з ухилом 0,01, в кінці якого встановлюється трап більшого розміру (один трап з випуском м діаметром 100 мм на кожні вісім душових кабін).

При груповій установці душів забруднена вода відводиться від них по лотках шириною не менше 0,2 м і початковій глибині 0,03 м з ухилом 0,01 у бік трапа.

Приймачі стічних вод - №3 - открытая онлайн библиотека

Мал. 5.2. Установка умивальників.

а - індивідуального; б - круглого групового для побутових приміщень промислових будівель. 1- сифон; 2 - кронштейн; 3 - підводки гарячої та холодної води; 4 - змішувач; 5 – трійник; 6 - прочищення (корка); 7- за ділка випуску; 8 - ревізія сифону.

5.2.3.4.Трапи. Для відведення стічних вод з поверхні підлоги в каналізаційну мережу

призначаються чавунні трапи з асфальтованою або емальованою внутрішньою поверхнею

Трапи бувають з прямим і з косим випуском. Розміри трапів (у плані) з випуском діаметром 50 мм складають 200 х200 мм діаметром 100 мм - 300 х 300 мм. Глибина трапів відповідно рівна 130 і 195 мм. У лазнях і мокрих приміщеннях з великим стоком води встановлюють трапи діаметром 300 мм (банного типу) з випуском діаметром 100 мм і окремим гідравлічним затвором (сифоном). Закладення трапа в підлозі виконується особливо ретельно для забезпечення надійної гідроізоляції. Ухил підлоги для стоку води до трапа повинен складати 0,01-0,02. В убиральнях з трьома або більш унітазами повинен бути встановлений трап з випуском діаметром 50 мм (і поливальний кран). Трапи з випуском діаметром 50 мм (мал. 5.3.) встановлюють також на один-два души або на п'ять і більш умивальників, а з випуском діаметром 100 мм - на три-чотири душі, а також в мусорокамерах житлових будівель.

2.3.5.У суспільних убиральнях застосовують напільні чаші клозетівворонкоподібного типу з емальованого чавуну або з кераміки. Чаші закладають в бетонну підставу з піднесенням їх борту над підлогою на 150-275 мм. Знизу до чаші приєднують сифон діаметром 100 мм. Для змиву до напільних чаш приєднують індивідуальні або групові змиваючі автоматичні бачки.

Приймачі стічних вод - №4 - открытая онлайн библиотека

Мал. 5.3. Установка трапа

1 - корпус трапа; 2- обичайка; 3 - грати; 4 - гідроізоляція; 5- випуск; 6- гідравлічний затвір.

5.2.3.6.Пісуари. У чоловічих туалетах встановлюють настінні, напільні і лоткові пісуари, виготовлені з фарфору, напівфарфору або фаянсу. Настінні пісуари укріплюють на висоті 0,65 м над підлогою (у школах і дитячих садах - на висоті 0,5-0,45 м). Напільні фаянсові пісуари (урінали) мають ширину 600-700, глибину 345 і висоту 1050 мм. (від підлоги). Пісуари лоткового типу влаштовують з облицьовуванням стін керамічною глазурованою плиткою або пластмасою на висоту не менше 1,5 м. Довжина лотка, який облицьовується глазурованою плиткою, визначається з розрахунку 0,6 м на одного користувача. Ширина лотка 0,3 м, якнайменша глибина 50 мм, ухил 0,015. Промивка лоткового пісуара здійснюється водою, що подається по перфорованій трубі з питомою витратою 0,06 л/с на 1 м лотка. Рекомендується застосовувати автоматичні промивні пристрої.

5.2.3.7.Індивідуальний гігієнічний душ – біде. Біде має фаянсову чашу заввишки 370, завдовжки 620 і шириною 430 мм, обладнану пристроєм для подачі холодної і гарячої води (змішувальна арматура), випуском та сифоном. Важить гігієничний душ 17,5 кг.

Приймачі стічних вод - №5 - открытая онлайн библиотека

Мал. 5.4.Типи унітазів і схеми їх установки

а, б - тарільчасті унітази; в - воронкоподібний виполіскуючий унітаз; д - установка тарільчастого унітазу «Компакт-диск» з низькорозташованим бачком; е - установка унітазу з високорозташованим бачком.

5.2.3.8.Унітази. Для виготовлення унітазів використовують фарфор, напівфарфор або фаянс. Випускають унітази в основному двох типів (мал. 5.4.) тарілчасті і воронкоподібні (виполіскуючі і сифоніруючі ). Застосовують також унітази консольні, підвішені до стіни на чавунних опорах.

Встановлюють унітази так, щоб їх борт був на висоті 0,4-0,42 м над підлогою, а в школах, дитячих садах і яслах - на висоті не більш 0,33 м над підлогою. Унітази випускають з косим (під кутом 30°) і з прямим випуском. Кріплять унітази до перекриття із застосуванням тафти (дерев'яної просмоленої дошки) або на епоксидному клеї.

5.2.3.9.Мийки. Для миття посуду та харчових продуктів випускають емальовані мийки з одним чи двома відділеннями (мал. 5.5). Їх випускають із чавуну, а також з сталі. Мийки обладнують змішувачем для холодної та гарячої води. Випуски мийок комплектують сифоном з прочищенням.

Приймачі стічних вод - №6 - открытая онлайн библиотека

Мал. 5.5. Мийки кухонні

а - МК-22А; б- МК-27(23); в - установка мийки на підстілля; 1- змішувач центральний; 2-мийка без спинки; 3 - підстілля; 4 - сифон пластмасовий пляшковий;

5.3. ТРАСУВАННЯ ТА УСТІЙ ВНУТРІШНЬОЇ КАНАЛІЗАЦІЙНОЇ МЕРЕЖІ.