Правила поведінки населення та заходи безпеки під час окремих стихійних лих

Після землетрусу необхідно розібратися та зорієнтуватися в обстановці, що склалася.

Зусилля усіх людей, які не потерпіли від землетрусу і не мають ушкоджень, повинні бути направлені, насамперед, на розшук, вивільнення з-під завалів та надання першої медичної допомоги потерпілим. Необхідно в першу чергу потурбуватися про дітей, хворих, людей літнього віку, вагітних жінок.

Під час проведення рятувальних робіт необхідно дотримуватися правил особистої безпеки:

- забороняється без особливої на те потреби ходити по завалах, заходити у зруйновані будинки, перебувати поблизу будівель, яким загрожують обвали;

- оглядаючи внутрішні приміщення, забороняється користуватися відкритим вогнем (факелами, гасовими ліхтарями);

- у загазованих приміщеннях не можна палити, користуватися іскроутворюючим інструментом, запускати двигуни, машини та механізми;

- виконуючи роботи у будівлі зі зруйнованими та пошкодженими електромережами, забороняється торкатися незахищеними руками електричних дротів, з’єднаних з ними металевих предметів;

- у місцях зберігання СДОР слід обов’язково використовувати засоби захисту органів дихання та шкіри.

Під час повеней створюється реальна загроза життю та здоров’ю людей, тварин, руйнування споруд і комунікацій, гинуть посіви та матеріальні цінності. Особливу небезпеку несуть руйнування гребель великих водосховищ та інших гідроспоруд, у результаті чого виникають катастрофічні затоплення.

У разі безпосередньої загрози повені в першу чергу проводиться оповіщення та інформування керівників підприємств, установ, навчальних закладів і всього населення. Інформація щодо повені передається через радіомережі радіостанціями, телебаченням та при допомозі інших засобів зв’язку.

Під час повені найважливіший обов’язок усіх громадян – надання допомоги та рятування потопаючих.

Окремі групи людей у силу певних обставин, що склалися, можуть залишитися на затопленій території. У такому випадку насамперед необхідно переміститися у безпечне місце (це можуть бути верхні поверхи будівель і споруд) і дотримуватись таких правил безпеки:

— не вживати продукти харчування, забруднені повеневою водою;

— не пити непереварену воду;

— не користуватися електроприладами, що намокли;

— перебуваючи у воді або у своєму приміщенні, не торкатися до електричних дротів та включених у електромережу приладів;

— обмежити пересування у затопленому місці;

— у разі необхідності пересування і відсутності плавзасобів пливти слід не проти течії, а під кутом до неї, остерігаючись предметів, що плавають або затоплені.

Інформацію про наближення урагану надають установи гідрометеослужби. У зоні дії урагану, бурі, смерчу населення повинно дотримуватися необхідних правил безпеки:

— не виходити з укриття відразу після ослаблення вітру;

— знаходитися якнайдалі від різних предметів (шифер, черепиця, скло, дахове залізо), від електропроводів;

— знаходячись поза укриттям, треба або знайти найближчий яр, рів, яму, або впритул припасти до землі.

Якщо є загроза селевого потоку або зсуву, то за наявності часу населення евакуюється з небезпечних районів у безпечні зони. У міру можливості вивозяться матеріальні цінності, проводиться відгін сільськогосподарських тварин.

Після оповіщення про наближення селевого потоку або про початок зсуву, а також за наявності перших ознак їх початку слід:

— якнайшвидше залишити приміщення;

— попередити про загрозу оточуючих;

— перебратися у безпечне місце;

— залишаючи приміщення, треба погасити вогонь у печі, перекрити газові крани, вимкнути світло, електроприлади;

— підготувати жердини, канати, вірьовки для врятування людей, захоплених селевим потоком.