Характеристика промислових респіраторів

Марка респіратора Маркування фільтрувального патрона Перелік отруйних речовин, від яких захищає ця марка респіратора Час захисної дії,хв.
    респіратор протигазовий РПГ-67  
А РПГ-67А Органічні пари (бензину, гасу, ацетону, бензолу та його гомологів, спиртів, ефірів тощо, крім органічних речовин з низькою температурою кипіння, тих, що погано сорбуються, – пари хлор- та фосфорорганічних отрутохімікатів) За бензолом не менше ніж 60
В РПГ-67В Кислі гази (сірчаний ангідрид, сірководень тощо); пари хлор- та фосфорорганічних отрутохімікатів За сірчаним ангідридом не менше ніж 50
КД РПГ-67КД Аміак та сірковуглець За аміаком не менше ніж 30, за сірковуглецем не менше ніж 50
Г РПГ-67Г Пари ртуті Не менше ніж 20
    респіратор універсальний РУ-60М (МУ)  
А РУ-67МА або РУ-67МУА Те ж саме, що РПГ-67А За бензолом не менше ніж 30
В РУ-60МУ або РУ-50МУВ Те ж саме, що РПГ-67А За сірчаним ангідридом не менше ніж 30
КД РУ-60М-КД або РУ-60МУ-КД Те ж саме, що РПГ-67А За аміаком не менше ніж 30, за сірковуглецем не менше ніж 20
Г РУ-60МГ або РУ-60МУГ Аерозолі, пари ртуті Не менше ніж 15

Нині випускаються пилозахисні промислові респіратори Ф-62Ш, РП-91Ш, Рп-92СН, У-2К, “Уралец-П”, “Лепесток-200” та “Лепесток-200М”.

Найпростіші засоби захисту органів дихання

Використовуються як респіратори. Прості за конструкцією, вони можуть бути виготовлені самим населенням.

Протипилова тканинна маска ПТМ-1 складається з корпусу і кріплення, корпус робиться з 2-3 шарів тканини. У ньому вирізані оглядові отвори, в які вставлені скельця або прозора плівка. Маска кріпиться до голови смужкою тканини, пришитою до бокових країв корпусу. Щільне прилягання маски до голови забезпечується за допомогою резинки у верхньому шві та зав’язок у нижньому шві кріплення, а також поперечної резинки, пришитої до верхніх кутів корпусу маски.

Ватно-марлева пов’язка виготовляється із клаптя марлі розміром 100 х 50 см. У середину марлі кладуть шар вати розміром 30 х 20 см та завтовшки 2 см. Вільні краї марлі загинають на вату, а кінці розрізають посередині для зав’язки. Пов’язка придатна для разового використання.

За відсутності пов’язки можуть використовуватися рушники, шарфи, хустки тощо, для захисту очей від РР (СДОР) – протипилові окуляри.

Засоби захисту шкіри

Призначені для захисту відкритих ділянок шкіри, одягу, взуття та спорядження від попадання на них крапельно-рідинних ОР (СДОР), РР, збудників інфекційних захворювань. Вони поділяються на табельні та підручні. Табельні засоби захисту шкіри можуть бути фільтрувальними (повітропроникні) та ізолюючими (повітронепроникні).

Захисний одяг з фільтрувальних матеріалів призначений для постійного та періодичного носіння. Його основу складає бавовняне обмундирування, оброблене спеціальною хімічною речовиною.

Комплект фільтрувального одягу ЗФО-58 складається з бавовняного комбінезону, обробленого розчином спеціальної пасти, що затримує пари СДОР (адсорбційного типу) або нейтралізує їх (хемосорбційного типу).

Комплект ЗЗК складається з плаща, захисних панчіх та рукавичок. Як правило, він використовується з імпрегнованим одягом (обмундируванням) та білизною.

Легкий захисний костюм Л-1 виготовляється з прогумованої тканини та складається із сорочки з капюшоном, штанів, які зшиті разом з панчохами, двопалих рукавичок та підшоломника.

Ізолюючі засоби захисту призначаються для роботи в зонах з високою концентрацією ОР (СДОР), а також використовуються під час виконання дегазаційних, дезактиваційних та дезінфекційних робіт.

Для захисту від ОР (СДОР) можна використовувати підручні засоби захисту шкіри (предмети особистого, побутового, спортивного, виробничого та іншого одягу і взуття з додатковими засобами герметизації). Треба мати на увазі, що перебування в ізолюючому захисному одязі через порушення теплообміну обмежене в часі, особливо у спекотну пору року.