Питання № 2.24 3айняття закритої вогневої позиції вогневими взводами

При зайнятті підготовленої вогневої позиціїстарший офіцер батареї зупиняє колону вогневих взводів поблизу вогневої позиції по можливості в укритому місці, викликає до себе командира вогневого взводу, командирів гармат, командира відділення - старшого обчислювача, оператора-топогеодезиста з бусоллю і старшого водія (командира відділення тяги), висувається з ними на вогневу позицію та вказує:

- основний напрямок стрільби на місцевості;

- місця кожної гармати і точки наведення;

- основні кутоміри для основної гармати;

- місце машини (пункту управління) старшого офіцера батареї;

- місце бусолі та орієнтирні напрямки;

- найменші приціли для батареї;

- місця для викладання боєприпасів та їх кількість;

- місця укриття для тягачів і машин для боєприпасів;

- порядок зайняття та залишення вогневої позиції.

Старший офіцер батареї подає команду: "Приготуватися до зайняття вогневої позиції"".

Командири гармат знаходять місця своїх гармат, вибігають на 10-20 метрів у бік, з якого здійснюється заїзд, і підіймають у правій руці прапорець (праву руку).Старший офіцер батареї подає сигнал: "Заводь", "Руш", "Зайняти вогневу позицію", "До бою".

Заїзд вогневих взводів на позицію здійснюється у похідному строю по можливості з напрямку одного із флангів. При неможливості заїзду з флангу вогневу позицію займають з фронту чи тилу. У деяких випадках вогнева позиція може займатися повзводно чи погарматно. Командири гармат зустрічають свої гармати і супроводжують їх на місця, позначені кілочками.

Командир вогневого взводу у призначеному місці розставляє та орієнтує бусоль.

Машини з боєприпасами рухаються за вогневими взводами на вогневу позицію для розвантаження або до сховищ.

Бойові машини реактивної артилерії, як правило, виїжджають на вогневу позицію зарядженими. їх заряджають у районі зосередження на пункті заряджання або на місці останньої зупинки.

З метою чіткого управління взводами (обслугами, машинами) командири подають сигнали (команди) голосом і дублюють їх руками (прапорцями, ліхтарем).

Коли гармата підійде до призначеного місця і зупиниться приблизно в основному напрямку стрільби, командир гармати самохідної артилерії командує: "Стій", "До бою".Командири гармат причіпної артилерії подають команди: "Стій", "До машини", "Розчіпляй"або "Розвантажити міномет (гармату)", "Вперед", "До бою"або "До бою з піддону".За цими командами водій зупиняє тягач, обслуга спішується з тягача, розчіплює (розвантажує) гармату (міномет). За командою "Вперед" водій зупиняє тягач на вказаному місці, зручному для розвантаження боєприпасів та майна, відкриває борт.

Обслуга приводить гармату у бойове положення, і командир гармати доповідає по радіо або голосом (підіймає праву руку) "Така-то готова".

За командою командира гармати "Розвантажити боєприпаси"обслуга, крім навідника, розвантажує боєприпаси та майно.

Для відведення тягачів та машин під боєприпаси з вогневої позиції старший офіцер батареї (командир вогневого взводу) подає команду "Тягачі (машини) в укриття".

Старший водій (командир відділення тяги) подає команду (сигнал) "Машини (тягачі) за мною",після чого виводить в укриття розвантажені машини (тягачі). Решта прямує в укриття самостійно у міру розвантаження.

Приклад 3.«Місце основної - тут. Основний напрямок стрільби 2- 00 проходе через пагорб, що попереду вас;для основної гармати - позначено віхами. Місця інших гармат позначені кілочками. Точки наводки: основна -стовп, що справа ззаду. Запасна - віха на дереві, що зліва ззаду. Командиру основної гармати: основні кутоміри - по основній точці наводки 6 - 50, по запасній 55-23. Місце машини СОБ ( бусолі) з права ззаду від мене в 40 м. позначено кілочком. Дирекційний кут з нього на основну точку наводки 27 -20.

У кожної гармати на грунт вивантажити по 40 осколково - фугасних снарядів з зарядом зменшеним, підривник РГМ - 2, і по 4 кумулятивних. Тягачі і машини під боєприпаси з права у чагарнику. Заїзд на вогневу позицію з лівого флангу. « Зайняти вогневу позицію». «До бою».Командири гармат, отримавши команду «До бою» знаходять місце своїх гармат, уточнюють по компасу де проходе основний напрямок стрільби, вибігають вперед на 20 - 40 метрів по лінії основного напрямку стрільби(для Д - 30) чи назад (для решти гармат) і піднімають жовті прапорці. Старший офіцер батареї, знаходячись біля бусолі ( машина СОБ) подає прапорцями сигнали «Заводь», «Руш»і керує заїздом техніки на ВП. Командир автомобільного відділення виводе колону на вогневу позицію. Командири гармат зустрічають свої гармати і перемішуючись бігом попереду тягачів в 6 - 8м., виводять їх на місця позначені кілочками. Як тільки гармата панорамою стане над кілочком, подаються команди: «Стій», «До машини», «Розчіпляй», «До бою».

Обслуга гармат приводе гармати в бойове положення; по команді свого командира: «Вивантажити боєприпаси»вивантажують на грунт скомандувану старшим офіцером батареї кількість боєприпасів і майно. По готовності гармати, її командир піднімає праву руку і доповідає голосом( по радіо): «Таке - то готов».

Тягачі з ВП відводять по команді СОБ «Тягачі в укриття» по мірі їх розвантаження. Перші тягачі відводе в укриття командир автомобільного відділення.